Kiedy żona nie dziedziczy

Kiedy żona nie dziedziczy

Dziś temat bardzo ważny. Na samym wstępie fragment wiadomości od naszego czytelnika.

Krystyna druga żona mojego ojca to przebiegła kobieta. Kiedy dowiedziała się o chorobie taty, zupełnie przestała się nim zajmować. Namówiliśmy ojca na separację, bo ciągle konflikty z żoną odbijały się na jego zdrowiu. Ojciec zmarł dwa miesiące temu, Krystyna wypisuje nam smsy, domagając się spadku po mężu. Czy ma rację?

Oczywiście, że nie! W pierwszej kolejności należy wskazać, że separacja i rozwód z punktu widzenia dziedziczenia to bardzo ważne elementy. Małżonkowie po sobie dziedziczą co do zasady, jednak gdy są po prawomocnym wyroku rozwodowym czy prawomocnym wyroku orzekającym separację już nie! Krystyna miała z mężem orzeczoną separację w sądzie, więc nie dziedziczy po mężu.
W tym miejscu warto wskazać, na art. Art. 614 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi:

§ 1. Orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Jednak nie ma tak łatwo… musimy, analizując temat separacji i dziedziczenia przypomnieć Państwu, że „separacja separacji nie równa”.

Gdyby Krystyna była z ojcem naszego czytelnika w separacji faktycznej to dziedziczyłaby po nim. Co oznacza separacja faktyczna? To, że małżonkowie nie mają orzeczenia sądu o separacji, a jedynie postanowili żyć osobno. To bardzo ważne, wielokrotnie w kancelarii spotykamy się z takimi przypadkami. Oto przykład: kobieta zostawiła męża 20 lat temu, nigdy się nie rozwidli. A teraz dziedziczy po nim według ustawy. Przychodzi rodzina męża, która opiekowała się nim przez ostatnie lata, prosi o pomoc…

Reasumując to, czy mamy wyrok rozwodowy, czy separację prawną ustanowioną przez sąd ma duże znaczenie dla dziedziczenia.

Zapraszamy również na naszego drugiego bloga: Prawo spadkowe

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *